1/11/2013

Pantone Colour Of The Year 2013: Zümrüt Yeşili

Finaller, ödevler, projeler derken burayı biraz aksattığımın farkındayım but now I am back!
2013 yılına gireli henüz 11 gün oldu ama bu yılın rengi çok önceden belirlenmişti zaten. Moda, dekorasyon, grafik, aksesuar ve aklınıza gelebilecek her alanda yılın trend rengini belirleyen ve renk konusunda öncü olan Pantone; geçtiğimiz yıl "Tangerine Tango" dediğimiz oranj rengini yılın rengi olarak belirlemişti. 2013 için seçtiği renk ise "Emerald" yani zümrüt yeşili!
I know I coul not take care of much here because of school, finals, projects etc. but I am back now!
It's been 11 days since we've entered in 2013 but the colour of 2013 was determined before. Pantone which is pioneer determining the trend colour of the year in fashion, decoration, grafic, accessories and almost every sphere. It determined the colour of the last year "Tangerine Tango" in other words orange and now colour of the year 2013 is "Emerald".


Aslında bir kaç yıldır mücevher renkleri çok moda; safir, zümrüt, gümüş, yakut ve tabi ki vazgeçilmezimiz altın rengi. Ama açık konuşmak gerekirse aralarında en sevdiğim renk zümrüt yeşili. Enerji ve huzur veren bir renk olmasının yanında her vücuda, her saça, her tene kısacası herkese çok yakışıyor. Türk milletinin son yıllarda Hürrem Sultan yüzüğünden görmeye alışık olduğu zümrüt yeşili, tarihte de kraliyet aileleri ve asiller tarafından en çok kullanılan renkti. Şimdilerde de sıkça görmeye devam edeceğimiz bu renk; şehrin bunaltıcı havasında doğaya duyduğumuz özlemi bir nebze olsun dindirebilir belki.
Jewelry colours have been so fashionable for few years; sapphire, emerald, silver, ruby and our favorite one gold. Emerald is my favorite one actually. It gives us positive energy and serenity and also it is suitable for every type and shape of body, skin and hair. Turks are so familiar to this colour because of Hurrem Sultan. Emerald was one of the most commonly used colour by royal families in history. We will see this colour frequently and I hope that it will reduce our longing for nature in suffocating atmosphere of the city.

6 yorum:

 1. Love the new color of the year, and the selections you chose on here I love them all! I want to say thank you for stopping by on IFB, I am now following you via GFC and bloglovin!
  ♥ Noemi
  Fashion: Classy N Glamorous
  Travel: Across The Sea
  Facebook • Fashion
  Facebook • Travel

  YanıtlaSil
 2. Thank you so much dear :)
  Kisses

  YanıtlaSil
 3. I love this colour!
  nice post!
  http://catswalldrobe.blogspot.gr
  your newest follower!
  bisous

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I love too, thank you so much
   your newest follower :)

   Sil
 4. I love a bold emerald accessory! Great blog...

  E x

  YanıtlaSil

Thanks for your comments.