1/16/2013

Pullu Tırnaklar

 
Yeniden pullu bir yazıyla ışıldamaya devam ediyoruz. Özellikle yapmadım ama yazılarımın bu temada gitmesi beni çok mutlu etti. Işıltıyı seven biri olarak uzun yıllar popüler olacak bu trendi sizlerle paylaşmak istedim. Bildiğiniz gibi bu aralar pullu kıyafetler ve aksesuarlar çok moda. Tırnaklarımız da bundan nasibini aldı.

We continue to shine with new post, again about sequins. I did not do it on purpose but I am so happy that my blog posts have glitter theme. I love glitters so much and I want to share this new trend with you. As you know, sequins are so fashionable and our nails are affected from that fashion too.


Çeşitli markaların koleksiyon yapmaya başladığı bu pullu ojeleri "pullu manikür" olarak da bulabilirsiniz, çünkü Ciate gibi markalar bu görünümü manikür yaparak, iki aşamada elde ediyorlar.
There are so many brands which started to make glitter collection and some of them called it as "sequin manicure". Brands like Ciate call it as sequin manicure.
Açıkçası ben daha uygun fiyatta, daha pratik ve renk çeşidi çok olan ürünleri seviyor ve tercih ediyorum. Maybelline'in  bu koleksiyonuna bayıldım. Hem son moda hem de normal ojelerde çok rastlamadığımız renkler kullanılmış ve tabii pulları da var!
Actually, I like and prefer the ones who are cheaper, easy to use and who have more color. I really like this Maybelline collection because, they are all trendy and unique colours.

Deborah Lippman serisini de çok sevdim ve eğer isterseniz normal ojenizin üzerine bu pulları uygulayabilirsiniz. En soldaki ojenin aynısı Alix Avien de de var. Siyah ya da lacivert ojenin üzerine uygulandığında galaksi görünümü elde ediyorsunuz. Ben çok severek kullanıyorum :)
I like also the collection of Deborah Lippman. If you want, you can use these sequins on your nail polish. Alix Avien has a nail polish which is the same as the left one and if you use it on the dark blue or black, you get galaxy look which is fantastic. I use them also and get great result.


En sevdiğim koleksiyonu en sona sakladım. Golden Rose yeni çıkardığı Jolly Jewels koleksiyonuyla beni kendine hayran bıraktı. Yılbaşı için kırmızı rengini seçmiştim ama en yakın zamanda, yani finallerin bitiminde, gidip diğer renklerini de alacağım. Özellikle lila-mint pulları olana bayıldım, tam deniz kızı renkleri. Bu soğuk kış günlerinde ışıl ışıl parlayalım, içimiz ısınsın. Neredeyse bütün markaların koleksiyonuna kattığı bu trend yaza da damgasını vuracak. Bence vakit kaybetmeden bir tane edinin.
The best collection is Golden Rose Jolly Jewels which released nearly. It left a big impression on me because I adore the colours and look of them. I chose the red one because of new year but after my final exams, I will definetely buy other colours especially the one with purple and mint green sequins.I recommend you to buy at least one of them because this trend will be fashionable also in summer. 
Enhanced by Zemanta

22 yorum:

 1. This is such a briliant post! I really love those shiny nail polishes! So chic!

  Kisses, Lucy :)
  stylewithoutlimits.blogspot.cz

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Hot nails... You giving me flash backs. Lol. Coocoo4coco.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. Lovely post, inspires me to do a nail art post myself! Great job!

  Chadran Styles

  YanıtlaSil
 5. Thank you so much :) It worhts to try :)

  YanıtlaSil
 6. I absolutely love this post, nail stickers and patters this season are so in style.

  YanıtlaSil
 7. Thank you and yes they will be more popular :)

  YanıtlaSil
 8. I really want to try a galaxy look, all of these look so fun!
  xo
  Tiffy
  http://www.CuteLA.com

  YanıtlaSil
 9. I love everything! :D I love glitter polishes!

  YanıtlaSil
 10. Love the glitter polishes ^^
  Following you :)
  http://from-brussels-with-love.blogspot.be

  YanıtlaSil
 11. I am so happy that you all love it! Thank you so much and reccommend you to try this look :)

  YanıtlaSil
 12. thanks for joining my giveaway and good luck!

  http://namelessfashionblog.blogspot.it/
  http://www.facebook.com/NamelessFashionBlog

  ps. if u want we can also follow each other with GFC!

  YanıtlaSil
 13. The nail polish is amazing! Love the red nails in the first photo :) x

  YanıtlaSil
 14. Heyy! I have just nominated you for the Liebster Award as one of the best new bloggers I am following, go check out my post. :)
  shopaholic-thoughts.blogspot.pt

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you so much dear, you make me so happy! :) I am so glad that you like my blog and nominated me for this award! :)

   Sil
 15. Great post! what's not to love about glitter. Following ya now!

  Karen,xx
  http://hablemosfashion.blogspot.com

  YanıtlaSil
 16. Golden Rose severek kullanıyorum çok güzel bir post olmuş tebrikler:)

  www.zuhalvarol.com

  YanıtlaSil

Thanks for your comments.