9/04/2014

My Latest Bazaar Shopping

Merhaba! Dün annemle yürüyüşten sonra evimin yakınındaki semt pazarına gittim. Genelde pazarları gezerim ve oldukça ucuza değişik parçalar bulurum. Çoğunlukla takı ve t shirt alsam da bu kez bir yatak örtüsü ve ikeada satılan saksılardan aldım. Uygun fiyata güzel ürünler almayı çok seviyorum. İnsanın nerede ne bulacağı belli olmuyor bu yüzden markasına bakmadan gözüme kestirdiğim her yeri karıştırırım. Genelde de bir şeyler bulurum :)

Hello! Yesterday i went the bazaar near my home after walking with my mom. I generally visit them and find some interesting pieces at really low prices. I usually prefer buying accessories and t-shirts but this time i've bought a bedspread and a pot same as the ikea product. I love buying cool pieces at low prices. You never know where are these good clothes unless you check the stores so this is what i do, i check all the stores and places as much as i can! And generally i find something useful :)
Bu da aldıklarımın resmi. Yatak örtüsünü sadece 20 TLye aldım, saksı ise 1TL! Bu günlerde 20 TLye t-shirt bile alamıyoruz, şanslı günümdeydim. Saksıyı ise makyaj fırçalarımı koymak için kullanacağım.
Benden küçük bir tavsiye; eğer şık ve farklı giyinmek, yaşamak istiyorsanız ve bunu da düşük fiyatlarla yapmak istiyorsanız, sadece bildiğimiz büyük markalara gitmeyin; pazarlarda, butiklerde ve küçük dükkanlara da gidin. İnanın, mutlaka bir şeyler bulacaksınız :)

I this beadspread costs only 20 TL and the pot is just 1 TL! Nowadays you cant buy a t-shirt with 20 TL, I was lucky :) I will use the pot for my makeup brushes. 
A little advice from me; if you want to be stylish, dress differently and buy different pieces also at low prices, not just go to popular brands; check out little boutiques, bazaars and other shops. Believe me, you will find some good pieces :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Thanks for your comments.