2/16/2013

Marc Jacobs For Diet Cola Company


Geçtiğimiz haftalarda Diyet Cola'nın bu yılki kreatif direktörlüğüne geçtiğini bize bu resimlerle bildirmişti Marc Jacobs. Resimleri görünce hepimiz oldukça heyecanlandık açıkçası. Diyet Cola'nın 30.yılı şerefine "Sparkling Tohether for 30 Years" kutulara özel tasarım yapacak olan Marc Jacobs; kendisine bu teklif geldiğinde oldukça heyecanlandığını ve çok özel hissettiğini söylemiş. 
Marc Jacobs has recently announced that he is the new creative director of Diet Coke for this year with these photos.  We were so excited when we see these photos actually. Marc Jacobs, who designed Diet Coke cans for 30th year anniversary "Sparkling together for30 years", said that he was so excited and felt privileged when this project introduced to him.
Bu 3 farklı tasarım her Diyet Cola'nın 3 dönemini temsil ediyor: 80ler, 90lar ve 2000ler. En soldaki siyah şapkalı, takım elbiseli kadın Broadway ve Radio Music Hall zamanlarından esinlenilmiş ve 80leri temsil ediyor. Ortadaki uzun eldivenli, büstiyerli, stilettolu kadın ise 90ların cazibeli havasından esinlenilmiş. Ve en sondaki sportif, çizgili kıyafetli, kısa saçlı kadın ise 2000leri temsil ediyor.
These 3 different designs represent 3 different decades of Diet Coke. The lady on the left side who wears black hat and suits represents 80s and inspired from Broadway and Radio Music Hall. The lady in the middle who wears long gloves and stiletto heels represents the glamour of 90s. And the last one with sporty and  striped clothes and bomb hair represents 2000s. 


Diyet Cola'nın tasarımlarını geçtiğimiz yıllarda Jean Paul Gauilter ve Karl Lagerfeld gibi önemli isimler yapmıştı. Marc'ın en çok heyecanlandığı konulardan biri de bu. Sınırlı üretim bu kolalar 25 Şubat'tan sonra Avrupa'da satışa sunulacak.
Jean Paul Gauilter and Karl Lagerfeld were creative directors of Diet Coke in the past. This is the other important reason why Marc is so excited about that job. These limited edition cokes will be available after 25th of February in Europe. 


Enhanced by Zemanta

4 yorum:

Thanks for your comments.