12/15/2014

DO IT LIKE A GIRL!


Bir şeyi "kız gibi yapmak" ne demek diye hiç kendinize sordunuz mu? Hepimize kız gibi yapmak deyiminin zayıflık göstergesi olduğu öğretildi bu zamana kadar. Mesela kız gibi ağlamak; çok ağlayan, zayıf insanları temsil eder ya da kız gibi vurmak yumruklarının güçsüz olduğunu aslında "kız gibi" kelimesi bir zayıflık göstergesi olarak kullanılır. Tam tersine, kızlar birçok sorunu kendi başına üstlenebilecek kadar güçlüler ama toplum onları hep hassas ve zayıf olarak sınıflandırıyorlar.

Do you ever ask yourself this question; what does it mean to do something "like a girl"? We're all told that doing something like a girl means doing it in a weaker way. For instance crying like a girl means you are so weak and cry a lot or hitting like a girl means your punches are so weak actually if you are like a girl; you are weak. On the contrary; girls are so powerful that handle so many difficulties by themselves but society tend to treat them like weak and fragile.


Orkid bu konuyla ilgili bir video hazırlamış. Videoda birçok genç, çocuk ve yönetmen var; yönetmen katılımcılardan bir şey istiyor ve akıllarına ilk geleni yapmasını söylüyor. Yönetmen bir şeyi "kız gibi" yap dediğinde gençler toplumun onlardan yapmasını beklediği şekilde yapıyor ama çocuklar tüm bu ön yargılardan uzak oldukları için içlerinden geldiği gibi davranıyorlar.

Orkid made a video about this issue. There are numbers of participants composed of teenagers, children and director; director say something and ask them to do the first thing that comes into their mind. Director asks them to do something "like a girl", teenagers and the adults do it like society's bias about girls but when it comes to children; they have no prejudice and they do it impulsively. 


Başkalarının size #kızgibi diyerek kendinizi rahatsız ve güçsüz hissettirmesine izin vermeyin, onlara kızlar gerçekten nasıl davranırmış gösterin!
Tüm ön yargılarınızdan arınarak bu videoyu izlemenizi öneririm:)

Don't let others feel you disturbed or weak when they say #likeagirl just show them how girls really do it.
I recommend you to free from your prejudices and watch this video :)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Thanks for your comments.